Gönderen Konu: KÖLELİKTEN BİR BAŞKA KÖLELİĞE  (Okunma sayısı 1669 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi veda

KÖLELİKTEN BİR BAŞKA KÖLELİĞE
« : 14 Eylül 2013, 00:13:12 »
Burjuvazi üretim araçlarının özel mülkiyetinin sahibi olarak,emeği önce mülksüzleştirir.

Feodal dönemin köylüsünü  topraktan kopararak ,onu mülksüzleştirerek,bu bağlamda onu "özgürleştirerek",bir başka köleliğe mahkum eder.
Bu kölelik bedenen özgürleşen köylüyü,yaşamını sürdürebilmesi için,ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için emeğini "özgürce "pazarda satmaya yöneltir.
Artık köylü,köylü olmaktan çıkmış,üretim araçlarının özel mülkiyetini elinde bulunduran Burjuvazi tarafından SINIFLAŞTIRILMIŞ,ÜCRETLİ EMEK haline getirilmiştir.

Bu yolla sermaye kendini olumlar,bu yolla sermaye birikimi sağlanır,bu yolla sermaye gelişir.
Yani sermayeyi var eden Ücretli Emektir.
Bu nedenle de sermayenin var olabilmek için ücretli emeğe  hep ihtiyacı vardır.

O halde, sermayeyi yıkmanın,onu ortadan kaldırmanın tek yolu ÜCRETLİ EMEĞİ ortadan kaldırmaktır.
Marks ,Grundrisse'de bunu belirtir;

"Aynı zamanda hem ücretli emeğin korunmasını,hem de sermayenin ortadan kaldırılmasını istemek demek ; kendi içersinde çelişkili,kendi kendini çürüten bir taleptir" (Grundrisse,Birikim Yayınları,s.399)

O da ancak SINIFLAŞTIRMANIN nedeni olan üretim araçları üzerindeki mülkiyete son vermekle olasıdır.
Çünkü emeğin tahakküm altına alınması üretim araçlarının özel mülkiyeti ile sağlanır.

Sadece  mülkiyete son vermek de yeterli değil ,aynı zamanda da onu bir başka köleliğe iten maddi koşulların da ortadan kalkması gerekir.
Özellikle de emeğin faaliyet göstereceği alan ,dışardan,başkaları tarafından değil,bizzat kendisi tarafından belirlenmelidir.

veda
« Son Düzenleme: 14 Eylül 2013, 00:44:17 Gönderen: veda »
Yeryüzüne tohum gibi saçmışım ölülerimi, kimi odesada yatar, kimi prag\'da, istanbul\'da kimi.
En sevdiğim memleket yeryüzüdür, sıram gelince yeryüzüyle örtün üzerimi...NAZIM HİKMET