Gönderen Konu: İYİ Kİ DOĞDUN ERNESTO CHE GUEVARA !  (Okunma sayısı 5564 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Solplatform

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
İYİ Kİ DOĞDUN ERNESTO CHE GUEVARA !
« : 15 Haziran 2014, 01:12:45 »
İYİ Kİ DOĞDUN ERNESTO CHE GUEVARA !

Yoksula gülmedim, zenginliğe özenmedim, faşistleri sevmedim, ezilenleri dövmedim, ben Devrimci doğdum, Devrimci öleceğim.

Aç insanların karnını doyurduğum zaman bana kahraman diyorlar; neden aç olduklarını sorduğum zaman ise bana komünist diyorlar.

« Son Düzenleme: 14 Haziran 2019, 22:41:23 Gönderen: Solplatform5 »

Çevrimiçi veda

Ynt: İYİ Kİ DOĞDUN ERNESTO CHE GUEVARA !
« Yanıtla #1 : 15 Haziran 2014, 11:00:38 »
Che'nin en belirgin özelliği Enternasyonalist olmasıdır.
Arjantin'de doğan Guevera sırasıyla,Guatemala,Küba,sonrası Kongo ve nihayetinde de hunharca katledildiğinde Bolivya daki kurtuluş hareketlerinde fiilen yer almış bir Devrimcidir.

Nerede bir kurtuluş hareketi,bir özgürlük hareketi olsa,ondan izleri bu hareketlerde bulmak olasıdır.
Küba da ki devrim sonrası orada fazla kalmamış ve Küba devrimini tüm kıtaya yaymak için harekete geçmiştir.
Onun için kurtuluş tek bir ülkede değil tüm dünyada gerçekleşecek devrimlerle olasıdır.

Eğer yaşasaydı o şu an Rojovada görevini tamamlamış,Kürdistan dağlarında KÖH gerillalarıyla omuz omuza mücadelesine devam ediyor olurdu.

Onun bu yanı kendine Devrimciyim diyen herkese örnek olmalıdır.
İYİ Kİ DOĞDUN CHE,ERNESTO CHE GUEVERA.
veda
« Son Düzenleme: 15 Haziran 2014, 12:23:00 Gönderen: veda »
Yeryüzüne tohum gibi saçmışım ölülerimi, kimi odesada yatar, kimi prag\'da, istanbul\'da kimi.
En sevdiğim memleket yeryüzüdür, sıram gelince yeryüzüyle örtün üzerimi...NAZIM HİKMET

Çevrimdışı Solplatform

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
« Yanıtla #2 : 14 Haziran 2015, 19:40:42 »
"Bu dünyanın başka ülkelerinin benim sınırlı gücümün desteğine ihtiyaçları var. Küba’daki hükümet sorumluluğunun sana yaptırmadığı işi ben yapabilirim.”

1953’te alerjiler üzerine yaptığı çalışması ile doktor  olan Che, Fakültedeki ilk yıllarında Arjantin'in kuzey ve batı bölgelerini baştan başa dolaştı, buralardaki orman köylerinde cüzzam ve tropikal hastalıklar üzerinde çalışmalar yaptı. Bu sayede birçok insanın karşı karşıya kaldığı yoksulluğa da doğrudan tanık olabildi.  Bu deneyimler sonucunda bölgedeki ekonomik eşitsizliği ortadan kaldırmanın tek yolunun devrim olduğuna ikna olarak Marksizm’i incelemeye başladı ve Başkan Jacobo Arbenz Guzmán'ın önderliğinde Guatemala’nın sosyal devrimine katıldı.

Tıp fakültesi son sınıfta iken Che, arkadaşı Alberto Granadas ile bütün Latin Amerika'yı içine alan bir motosiklet turuna çıktı. Bu tur ona, Latin Amerika'nın sömürülen köylülerini yakından tanıma fırsatı verdi.

İlk fırsatta ihtilalcilerin safına katıldı. Faaliyetlerinden dolayı elçilik binasından çıkartıldı. Guetamala'da kalması tehlikeli bir durum alınca Meksika'ya gitti. Ernesto, Guatemala'da bir çok Kübalı sürgün ve Fidel Castro'nun kardeşi Raul ile karşılaşmıştı. Meksika'ya geçtiğinde ise Fidel Castro ve arkadaşları ile tanışarak Küba devrimcileri safında yer aldı.

Küba’da devrim yapılmış, silahla yürütülen mücadelenin ekonomik atak safhasına geçme gereği doğmuştur. Devlet bakanlıklarına ve ekonomik gidişata ilişkin toplantıda Fidel Castro kürsüden:

"Ekonomiyi düzeltmeliyiz, kaynakları etkin kullanmalıyız"

yönünde söylev verirken; "Aranızda iyi bir ekonomist var mıdır?"der.

Koca salonda bir tek Che'nin eli havadadır. Fidel bunun üzerinde Che'ye,

"Senin ekonomiden anladığını bilmiyordum" der. Che tarihi yanıtını verir:

"Ben senin 'aranızda iyi bir komünist var mı?' dediğini sanmıştım..."

NOT: Burada püf nokta İspanyolca'da "economista" ile "comunista" arasındaki okunuş benzerliğidir.

1965 Eylül'ünde bilinmeyen ülkelere doğru yola çıktı. 3 Ekim 1965'de Fidel Castro, Che'nin ünlü veda mektubunu Küba Halkı'na okudu.

İlk olarak Kongo-Kinşasa’ya (sonraları Kongo Demokratik Cumhuriyeti) daha sonra da CIA ve Amerikan Ordusu Özel Harekât Birlikleri’nin ortak operasyonu sonrası yakalanacağı Bolivya’ya gitti...

Fidel,

Dünyanın başka ülkeleri benim mütevazi çabalarımın yardımını istiyor. Ben senin Küba’ya olan sorumluluğunun sana imkan vermediği şeyi yapabilirim. Ayrılmamızın zamanı geldi.

Bunu acı ve sevincin karışımıyla yaptığım bilinsin; burada benim kurucu umutlarımın en safını ve sevdiklerim arasında en sevgili olanı bırakıyorum ve beni evladı gibi kabul eden bir halkı bırakıyorum. Bu, benim ruhumdan bir parça koparmaktır. Yeni savaş alanlarında bana vermiş olduğun inancı, halkımın devrimci ruhunu, görevlerin en kutsalı olan nerde olursa olsun emperyalizme karşı mücadele etme görevini yerine getirme duygusunu taşıyacağım.

Başka gökler altında son saatim geldiğinde benim son düşüncem bu halk ve özellikle sen olacaksın. Öğrettiklerin için ve eylemlerimin en son sonuçlarına dek sadık olmaya çalışacağım, örneğin için sana teşekkür ettiğimi, Devrimimizin dış politikası ile her zaman özdeşleştiğimi ve buna devam edeceğimi, sonumun geldiği herhangi bir yerde Kübalı devrimci olmanın sorumluluğunu duyacağımı ve öyle davranacağımı, çocuklarıma ve karıma maddi hiçbir şey bırakmadığımı ve bundan üzüntü duymadığımı, aksine sevindiğimi, onlar için hiçbir şey istemediğimi çünkü devletin onlara yaşama ve eğitim görmeleri için gereken her şeyi vereceğini biliyorum.

Her zaman zafere kadar!

Ya vatan ya ölüm!

https://unutulmazfilmler.pw/the-motorcycle-diaries-motosiklet-gunlugu.html

Motosiklet Günlüğü (orijinal adı: Diarios de motocicleta)

Genç Ernesto "Che" Guevarave arkadaşı Alberto Granado'nun 1950'li yıllarda Güney Amerika'yı dolaşmalarını konu alan biyografik film.

« Son Düzenleme: 14 Haziran 2019, 22:39:48 Gönderen: Solplatform5 »

Çevrimdışı Solplatform

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
« Yanıtla #3 : 14 Haziran 2016, 16:36:14 »

En önemlisi ; dünyanın neresinde olursa olsun , her haksızlığı kendinize karşı yapılmış gibi hissetme kaabiliyetinizi koruyabilmenizdir. Bu bir devrimcinin en önemli özelliğidir.

« Son Düzenleme: 14 Haziran 2016, 16:48:55 Gönderen: Solplatform »

Çevrimdışı Solplatform

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
« Yanıtla #4 : 14 Haziran 2017, 17:30:49 »
Devrimcinin görevi devrim yapmaktır

Yol uzun ve güçlüklerle doludur. Zaman zaman patikalarda dolanırız ya da geri dönmemiz gerekir, bazen çok hızlı gider ve kitlelerden koparız, bazen de çok yavaş yol alır ve peşimiz sıra gelenlerin sıcak nefesini ensemizde duyarız. Devrimciler olarak bizler, çabalarımızla yol açarak elverdiğince hızla ileriye doğru atılırız, fakat kitleyi kendimizden vereceğimiz örneklerle esinlendirirsek daha hızlı ilerleyebiliriz.

“Şimdiden ölümümü bir başarısızlık olarak görmüyorum. Hatta Nazım’ın da dediği gibi “Yalnız yarım kalmış bir şarkının acısını toprağa götüreceğim” ( 6 Temmuz 1958’de Meksika’da hapisteyken annesine yazdığı mektuptan)

Che Guevara in Moscow in 1960s

Che Guevara in the Congo, 1965 during the Congo conflict

Che gibi olsunlar!

Che bu kıta üstünde yaşayan sömürülenlerin ve ezilenlerin davasından başka bir davayı savunurken, başka çıkarları savunurken ölmedi. Che bu dünya üstünde yaşayan yoksulların ve zavallıların davasından başka bir davayı savunurken ölmedi. Düşmanları bile, hatta en azılı düşmanları bile, bu davayı savunurken gösterdiği örnek biçime ve fedakârlığa karşı çıkmaya cesaret edemiyorlar.(Fidel Castro)

Çevrimdışı Solplatform5

• Sorumlu
  • Yönetici
« Yanıtla #5 : 14 Haziran 2019, 22:24:04 »

Kaybettiğin tek savaş, uğrunda savaşmaktan vazgeçtiğindir…

Aslanların sessiz kaldığı yerlerde, kuşlar kartallar volta atar; ama bilmezler ki aslan o sessizliği bozarsa, kıyamet kopar.

Dik dur ve gülümse. Bırak neden gülümsediğini merak etsinler…