Gönderen Konu: 1MAYIS'ta DOĞAN BEHİCE BORAN'a SAYGILARIMIZLA  (Okunma sayısı 1127 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Solplatform

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
1MAYIS'ta DOĞAN BEHİCE BORAN'a SAYGILARIMIZLA
« : 01 Mayıs 2016, 22:47:19 »

“Bugün dünyada mücadele aynı düşmana karşı verilmektedir. Vietnam’da, Angola’da, Şili’de, Türkiye’de aynı düşmana karşı savaş verilmiştir ve verilmektedir. Yerli faşizmler ise emperyalizmin ortaklarıdır. Faşizm ve emperyalizm bir madalyonun dışa ve içe dönük iki yüzü gibidir. Tüm dünyada emperyalizm tek ve bir bütündür. Faşizm de tek ve bütündür. Faşizme ve emperyalizme karşı halkların, işçi sınıfının, emekçi kitlelerin verdiği mücadele de tek ve bütündür”

YAKINLARININ ANLATTIĞI BEHİCE BORAN

TİP'li milletvekillerinin dövülmesi ve onlara silah çekilmesine kadar vardığında korkusuzluğunu ortaya koymuştu:

"...kim ne derse desin ,ister beğensin ,ister beğenmesin halk yoluyla bu milletin güvenliği , bağımsızlığı ve halkın mutluluğu yolunda cesaretle sonuna kadar yürüyeceğiz. Ne şüpheler , ne iftiralar , ne de dün akşamki gibi hadiseler, kan akıtmalar bizi sindiremeyecektir. Çünkü biz vicdanımızı hiç bir çıkar için satmış değiliz .Biz bütün hayatımızı halkımızın ve memleketimizin uğruna sunmuş , feda etmiş bulunuyoruz."

Yaşamından dolayı kendisinden hesap sorulduğunda, "Ama niye?" demedi. Onu hep kelepçeli getirirlerdi mahkemeye ve ben itiraz ederdim. Bir defasında, Yıldırım Bölge'de, bana el sallamak için kelepçeli iki elini kaldırdı. Ben pek ağlayan bir tip değilimdir. O gün ağlamıştım, o kadar zoruma gitti.
Benim yine mahkemede kelepçelere itiraz ettiğim bir gün bana, "Canım sen de amma uzattın bu konuyu" dedi, "Tabi kelepçe takacaklar, saçımı okşayacak değiller ya." Şikâyet bilmeyen ama hakkını çok iyi arayan, bunu görev bilen bir insandı.

Necla Fertan

Bir gün Behice Hanım'a hapishanede en çok neden etkilendiğim sordular. Şunu anlattı: "En yaşlı bendim, tutuklu kadınların çocukları bana 'anneanne' derlerdi. Bir gün havalandırmada güneşlenirken,küçük bir çocuk yanıma geldi, 'Anneanne gel, sana bir şey göstereceğim' dedi. Duvarın dibinde küçücük bir ot bitmiş. 'Anneanne, ağaç bu mu?' dedi."

Neşe Erdilek

İlçe başkanlığı yapmış eski TlP'li bir kadın : "Beni ilk kez evine çağırdığında neye uğradığımı şaşırdım;bir ev kadını. Kendi açtığı börekleri ikram ediyor,şaşırdığımı da belli ettim, hatta güldü ,  Behice Hanım bana, kelimeler aynı olmayabilir ama, 'Ben politikayla ev hayatımı hiç karıştırmam' gibi bir şeyler söyledi."

Doğa sevgisini; soğuk bir kış akşamı karanlık basmak üzereyken evimin balkonuna çıkıp lodos fırtınasını bir saat seyretmesini
unutamıyorum.

Kadınlığına özgü becerilerini, evinin tertemiz düzenini, herkese açık sofrasının güzelliğini, yemeklerinin tadını, coştuğu
zamanlarda duyarlı sesiyle türküler söylemesini unutamıyorum.

Yirmi yedi yıl önce 147'lik olup üniversiteden atıldığım zaman, beni ve iki çocuğumu, Armutlu'da kumsalda kiraladığı, elektriksiz, susuz,kırık dökük eve götürüp, sanki lüks bir oteldeymişçesine haftalarca rahat ettirmesini,üzüntümü gidermesini unutamıyorum.

Mina Urgan

"Kişiler hakkında nasıl mı karar vereceksin? Hayatlarına bakarak. Bir insan yaşadığı hayatın insanıdır. Doğru bulduğumuz fikirleri öyle benimsemiş,öyle içimize sindirmiş olmalıyız ki, bunlar davranışlarımızı biz farkında olmadan dahi etkilemeli, tayin etmeli, yönetmelidir.

İnsan nihayet ne kadar sosyalist olmaya devam etse de,bir gün bedeni bu fani dünyaya veda eder, ama işçi sınıfı partileri, işçi sınıfı var oldukça devam eder gider.
Sosyalist doğulmaz, sosyalist yaşanır."

Behice Boran

« Son Düzenleme: 01 Mayıs 2017, 21:31:27 Gönderen: Solplatform »

Çevrimdışı Solplatform

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
Ynt: HEM de 1 MAYIS'ta DOĞAN BEHİCE BORAN'a SAYGILARIMIZLA
« Yanıtla #1 : 01 Mayıs 2017, 21:08:57 »
"Kadın hareketi sınıf mücadelesiyle bütünleştirilmelidir."

« Son Düzenleme: 01 Mayıs 2017, 21:15:30 Gönderen: Solplatform »

Çevrimdışı Solplatform5

• Sorumlu
  • Yönetici
Ynt: 1MAYIS'ta DOĞAN BEHİCE BORAN'a SAYGILARIMIZLA
« Yanıtla #2 : 30 Nisan 2018, 23:36:38 »
“Hedefimiz sosyalizmdir. Onu hedef alarak dümen tutuyoruz; bir rota izliyoruz. Bu rotada önümüze kayalıklar çıkar, ters rüzgarlar ve akıntılar olur; ama kayalıkları aşarak ve ters yöndeki rüzgarları, akıntıları göğüsleyerek aynı rotada sosyalizme ilerleyeceğiz”

Tarih: 1 Mayıs 1979.

Hükümet, İstanbul’da 30 saat süreyle sokağa çıkma yasağı ilan etti. Behice Boran 69 yaşındaydı. Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanıydı. Yasağın, işçi sınıfının hak ve özgürlükleri uğruna yıllardır verdiği mücadelenin kırılması anlamına geldiğini açıkladı. Bir yurttaş olarak Taksim’de olacaktı. Partili arkadaşlarıyla DİSK önünde buluşup Taksim’e yürüyüşe başladıklarında, ilk polis dipçiğini o yedi. Yere düştü. Beyaz saçlarından kan sızıyordu yüzüne. Zorlukla ayağa kalktı. Polisler evine götürmek istedi. Reddetti. Arkadaşlarını yalnız bırakmayacaktı.

Tutuklandı. İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı’ndaki duruşmada hakim karşısına çıkarıldı. Hakim sordu:

“-Çıktınız mı?
-Çıktık.
-Ne yapacaktınız?
-Taksim’e doğru yürüyecektik.
-Peki neden çıktığınız?
-1 Mayıs emeğin bayramı, mücadele günüdür. Biz de o sınıfın partisiyiz, çıktık.
-Nereden çıktınız?
-Merter’den çıktık.
-Nereye gidecektiniz?
-Taksim’e.
-Merter neresi Taksim neresi, uzun yol; siz yaşlısınız nasıl gideceksiniz?
-Dinlene dinlene…”