Gönderen Konu: TAYİN HAKKI  (Okunma sayısı 2601 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi veda

TAYİN HAKKI
« : 30 Eylül 2017, 20:23:25 »
“Sanırız bu kargaşa, hakkın kendisiyle o hakkın kullanılmasına yönelik siyasal tutum arasında gerekli ayrımın yapılmamasından kaynaklanıyor.
Ulusların kendi kaderlerini tayin hakkı sosyalistlerin tereddütsüz teslim etmeleri gereken bir haktır. Bu bağlamdaki “ayrılma hakkıyla” birlikte. Ancak, bu hakkı tereddütsüz kabul eden sosyalistlerin de, hakkın fiilen kullanılmasının yol açabileceği sonuçlar konusunda söz söyleme ve siyasal tutum geliştirme hakkı vardır. “Söz söyleme” ve “siyasal tutum” diyoruz; yoksa “madem böyle kullanacaksın ben de sana bu hakkı tanımıyorum” deyip müdahalede, teşvik ve tahrikte bulunma hakkı yoktur.
“Çalışma hakkı” İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nden başlayarak pek çok uluslararası belgede tanınmış bir haktır. Şimdi, “sonuçta büyük bir ihtimalle ücretli emek sömürüsüne maruz kalacaklar” diye insanlara bu hakkı tanımamak neyse, olası sonuçlarını düşünerek bir ulusun kendi kaderini tayin hakkını reddetmek de aşağı yukarı odur.
Bu hakkın kullanımının yol açabileceği sonuçlar ise ayrı bir başlıktır.”
Yukardaki alıntı Metin Çulhaoğlu’nun İleri Haberdeki ,”TAYİN HAKKI” başlıklı yazısından  alınmıştır.

http://ilerihaber.org/yazar/tayin-hakki-76879.html

Bence Güney Kürdistanda,”Bağımsızlık” Referandumu konusunda ,ülke solunun bakışını özetleyen ve bu konuda bugüne değin bize göre en doğru yaklaşımda bulunan bir yazıdır.

Burada kilit nokta Sn Çulhaoğlu’nun da belirttiği gibi “hakkın kendisiyle o hakkın kullanılmasına yönelik siyasal tutum arasında gerekli ayrımın ülke solu tarafından ,hem liberal kesim hemde ulusalcı kesim tarafından yapılmaması noktasıdır.

Baştan beri biz hep şunu söyledik;
Komünistler Ulusların Kendi Kaderlerini Tayin Hakkını(Ayrılma Hakkınıda İçerecek Biçimde) AMASIZ ve FAKATSIZ savunurlar.

Ancak Hakkın somutta kullanımı gündeme geldiğinde bu kullanıma verecekleri DESTEK ,koşullara bağlıdır.
Bu koşullar bize göre;
1)Kürt Halkı’nın bu kararı kendi ÖZGÜR iradesiyle,herhangi bir dış müdahale olmadan vermesi.
2) Bu KULLANIMIN ,İşçi Sınıfının ve ezilen halkların bölgede ve dünyada ki çıkarları ile çelişmemesi.

Komünistler,bu kullanıma DESTEK olmasalar da,KÖSTEK de olmazlar.
Bu kullanıma karşı oluşturulacak ekonomik ve askeri her tür baskı ve zora sonuna kadar karşıdırlar.
veda
« Son Düzenleme: 30 Eylül 2017, 20:25:28 Gönderen: veda »
Yeryüzüne tohum gibi saçmışım ölülerimi, kimi odesada yatar, kimi prag\'da, istanbul\'da kimi.
En sevdiğim memleket yeryüzüdür, sıram gelince yeryüzüyle örtün üzerimi...NAZIM HİKMET