Gönderen Konu: Sağımız Solumuz Açıkta.....  (Okunma sayısı 649 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Akseymen.

Sağımız Solumuz Açıkta.....
« : 03 Ekim 2017, 14:28:56 »

Öncelikle tüm SolPlatform katılımcılarına ve SP ailesine  dostça ve yoldaşça selamlar...

Esasında bu yazının çok daha önce yazılması gerekiyordu..Fakat gündemi yakalama ve günlük uğraşlardan biraz kurtulma gibi saçma bir düşünceye kapıldım..Bunun mümkün olmadığı esasında gün gibi açıktı. Ne bu hızle ilerleyen dünya,bölge ve ülke gündemi ,ne de bizim günlük hayat kavgasındaki uğraşlarımız.. Doğal olarak da yazının içeriği ve şekli oldukça değişti...

Öncelikli konu tabii ki Güney Kürdistan referandum seçimleri oldu.Benim için önemli olan bu konuda kendisine sol,sosyalist ve de hatta komünist diyen siyasetlerin fırtınaya tutulmuş sonbahar yaprakları gibi  ''Sağa'' ve ''Sola'' savrulması oldu... TC Devletiyle aynı argümanları kullanarak ,biraz sosyalist jargon ile süslenen KP bildirileri okuduk.Bir zamanların ''Goşizm''suçlamasına muhatap olan Tek Yol Devrim cilerinin damarlarında akan asil kanın farkına vardıklarını gördük.Gerçi artık bütün bunlara şaşırma sınırlarını aştığımız için garip de gelmedi.

Diğer yanda ise herhangi bir açıklama yapmak için HDP 'nin veya Kürt Özgürlük Hareketinin tavrını bekleyen,onlardan ayrı bir tavır belirleyemeyenleri de gördük.Buna da şaşırmadık.Halbuki Marksist-Leninist açıdan denklem çok basittir...Bağımsızlık,özgürlük konusunda herhangi bir adım atan ezilen ulus hareketleri,amasız fakatsız bir biçimde ezen ulus komünistleri tarafından desteklenmelidir...Bu arada olması gerekenleri , yapılması gerekenleri de ,eleştirilerini de komünistler açıkça belirtmelidirler.

Bu yazıda UKKTH' nın tartışmasına girmeyeceğim..Sosyal medyada hemen her platformda bir sürü yazı yayınlandı,yayınlanmaya da devam ediyor..Herkes bu konuda gerektiği kadar bilgi sahibi oldu zannedersem..Benim üzerinde durmak istediğim önemli ayrıntı İşçi Sınıfının siyasi ,avangard öncüsü olduğunu her fırsatta belirtenlerin gerekli tavrı anında geliştirememesi , bir yerlerden işaret beklemesi ,karşı çıkıldığı halde yakın geçmişteki birtakım siyasi tavır yanlışlıklarında ısrar edilmesi...(Bu konu ayrı bir tartışma konusu)

Sosyal medyada dikkat çeken ayrı bir özel çaba var.Bir takım eski yoldaşlar, Marks ve Lenin'i birbirlerinden koparmaya çalışıyorlar.Somut durumların somut tahlillerini o durumların özneleri belirler.Ekim Devrimi'nin 100. yılında bu tür tartışma ortamları yaratmaya çalışmak,sunni gündemler oluşmasına çalışmak bizlerin olmasa bile gençlerin kafasını karıştırmaya yöneliktir...Burjuvazinin saldırı yöntemleri çok ve çeşitlidir...

Marksist olduklarını söyleyip Lenin'i darbeci yapmaya çalışan bu eski yoldaşlara söyleyecek tek sözümüz var.Liberalizm bir burjuva hastalığıdır.Aynen milliyetçilikte olduğu gibi damara giren zehir tüm beyni etkiler...Proletarya Diktatörlüğünü ,Burjuva demokrasisi zanneder insan.Dolayısıyla da UKKTH 'yi de Wilson Prensipleriyle karıştırır...

Sonuç olarak Kürt hareketleri Türk Solunda turnusol kağıdı olmaya devam ediyor.Keşke olmasa ...Keşke 1920'n beri siyasi olarak var olan Komünist hareket kendi adımlarını kendi atabilse...Esasında bu tecrübe,yetenek,inanmışlık Türkiyeli Komünistlerde var..Umudu kesmemek lazım..

Tüm yoldaşlara saygılarımla...

NOT..Mahlasımı değiştirmek isteğim vardır.Yardımcı olursanız sevinirim..Gerçek mahlasımla yazmak isterim..(Akseymen)
« Son Düzenleme: 03 Ekim 2017, 15:35:03 Gönderen: Solplatform5 »

Çevrimiçi Solplatform5

• Sorumlu
  • Yönetici
Ynt: Sağımız Solumuz açıkta.....
« Yanıtla #1 : 03 Ekim 2017, 15:22:58 »

solplatform.biz olarak; tekrar hoşgeldiniz diyoruz.  Sizi ,tekrar aramızda görmek güzel ... Katkılarınızla forum daha zenginleşecektir ! MERHABA...