Gönderen Konu: İŞÇİ SINIFI TEK DEVRİMCİ SINIFTIR!  (Okunma sayısı 389 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi veda

İŞÇİ SINIFI TEK DEVRİMCİ SINIFTIR!
« : 24 Aralık 2017, 13:12:49 »
İşçi Sınıfı neden tek devrimci sınıftır?
Bu sorunun yanıtı,elveda proletarya diyen, başka devrimci dinamikler arayanlara da verilecek bir cevabı içerisinde taşır.

Aslında sorunun yanıtı çok basit.
Bir olguyu ortadan kaldırmanın yolu ancak  o olguyu var eden maddi koşulları da ortadan kaldırmakla olasıdır.

Kapitalizmin varlığı özel mülkiyete dayanır.
Üretim araçlarının özel mülkiyeti sayesinde, emeği tahakküm altına alır ve onu metalaştırır,yabancılaşmış emek,ücretli emek haline getirir.

Böylece emeğin ürettiği artı değer üzerinden kendini sürekli var eder.
Kısaca Sermayeyi var eden ÜCRETLİ EMEKTİR.

Demek ki Sermayeyi ortadan kaldırmak,onun varlığına son vermek için ücretli emeği ortadan kaldırmak gerekir.
Marks Grundrisse de bu konuda şöyle der;

“Aynı zamanda hem ücretli emeğin korunmasını hemde sermayenin ortadan kaldırılmasını istemek demek ki,kendi içinde çelişkili ve kendi kendini çürüten bir taleptir."(Karl Marks-Grundrisse-s-399)

Sömürünün kaynağı üretim sürecinde elde edilen artı değerse ve Sermaye, üretim araçlarının özel mülkiyetine sahip olduğu için artı değere el koyabiliyorsa, bu yoldan  kendini yeniden üretiyor, var ediyor ve sömürüsünü devam ettiriyorsa, İşçi Sınıfının eylemi bu sömürüyü ortadan kaldırmaya yöneliktir.
Bunun içinde yapması gereken,üretim araçları üzerindeki özel mülkiyete son vermektir.

Ancak böylece,ücretli emek olmaktan,yabancılaşmış emek olmaktan kurtulur.
Üretim Araçlarının özel mülkiyetinin ortadan kaldırılması ise aynı zamanda  Kapitalizmin dayandığı maddi temelin ortadan kalkması demektir, yani Kapitalizmin sonu.

Üretim araçlarından kopmuş,mülksüzleşmiş,aynı zamanda kolektif davranabilme yetisine sahip  bir sınıf olan proleterya iktidara geldiğinde,kendini mülksüzleştirenleri ortadan kaldırdığı gibi,sınıf olarak kendinide ortadan kaldırır.

Kendi sınıf karşıtını ortadan kaldırarak, kendini de ortadan kaldırma politik öznelliğine  sahip tek sınıf bu nedenle İŞÇİ SINIFIDIR.

Bu nedenle Marks geleceğin toplumunu yaratmak misyonunu PROLETARYAYA biçmiştir.
Proletarya taşıdığı bu devrimci misyonu ancak siyasal bilinçle donanarak,örgütlü olarak başarabilir.

Bir dünya sistemi olan Kapitalizmi ortadan kaldırmak  ancak tüm dünya üzerinde, tüm ülkelerin işçilerinin ortak etkinliği ile olasıdır.

Bu nedenle Proletarya sadece tek tek ülkelerdeki örgütlülüğün yanında tüm dünya üzerinde de örgütlülüğünü sağlamak zorundadır.

Biz Kapitalizmi dünya üzerinden, ekonomik,siyasal ve ideolojik olarak  kaldıracak eylemliliği düzenleyecek örgütlülüğe ENTERNASYONAL diyoruz.
Yeryüzüne tohum gibi saçmışım ölülerimi, kimi odesada yatar, kimi prag\'da, istanbul\'da kimi.
En sevdiğim memleket yeryüzüdür, sıram gelince yeryüzüyle örtün üzerimi...NAZIM HİKMET