Gönderen Konu: İŞÇİ SINIFI ÖRGÜTLERİ!  (Okunma sayısı 429 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi veda

İŞÇİ SINIFI ÖRGÜTLERİ!
« : 26 Aralık 2017, 20:26:07 »
Komünistler için önemli olan işçi sınıfının toplumsal bir sınıf olmasından daha çok onun politikleşmesi,politik bir sınıf haline gelmesidir.

Eğer geleceğin toplumunu kuracak özne işçi sınıfı diyorsak, bu aynı zamanda geleceğin yönetici sınıfı işçi sınıfıdır demek anlamına geliyor.
Yönetmek içinse, öncelikle iktidar olmak zorundadır işçi sınıfı.

MARKS Komünist Manifestoda bunu açık biçimde ortaya koyar.
Proletyanın iktidarı alarak,toplumda kendini egemen sınıf konumuna yükseltmesinden bahseder.

İktidarın alımı, çok uzun ve sancılı, zorlu bir süreçtir.
Öncelikle proleterya, örgütlenmek, siyasal bilinçle donanmak ve böylece politik bir sınıf olmak zorundadır.
Politik bir sınıf, aynı zamanda iktidarı kendine hedef edinmiş sınıf demektir.

Burjuvazinin, işçi sınıfının toplumsal bir sınıf olmasıyla bir sorunu yoktur.
Onun asıl korkusu, proletaryanın politik bir sınıf haline gelmesidir.

Proleteryanın partisi, bir anlamda onun erki burjuvaziden alacak ve bu alım sürecinde erk savaşı verecek, savaşım örgütüdür.

Burjuvazi erki kendiliğinden teslim etmez!
Elinde tuttuğu erki vermemek için, işçi sınıfının partisi üzerinde her tür baskıyı uygular.

İşte bu ağır baskı koşulları altında proleteryanın partisi, kendini bu koşullara göre uyarlamalı ve örgütlenmesini buna uygun gerçekleştirmelidir.
O nedenle merkezi, o nedenle yukardan aşağıya örgütlenmelidir.

İşçi Sınıfının öz yönetim organlarının görevini partiye havale etmek, sınıfın diktatörlüğü yerine partinin diktatörlüğünü ikame etmek, nasıl ki devlet kademesinde bürokrasinin yerleşim alanı bulmasına, ortaya çıkmasına neden oluyorsa, partiyi yok sayarak, partinin  görevini işçi sınıfının öz yönetim organlarına havale etmekte aynı biçimde bu savaşımın baştan kaybedilmesi anlamına gelecektir.

Proletarya Diktatörlüğünün işleyiş ilkesi olan doğrudan demokrasi, işçi sınıfının öz yönetim organlarının işleyişidir.
Proletarya Diktatörlüğünü uygulayacak olan, işçi sınıfının öz yönetim organlarıdır.

Partinin işlevi ve işleyiş ilkeleri ile sınıfın diğer örgütlerinin işlevleri ve işleyiş ilkeleri biribirinden farklıdır.
Bunu söylemek, bu iki farklı yapılanmanın bir karşıtlık oluşturduğu anlamına gelmemelidir.
Sonuçta bunlar işleyiş ilkeleri ve görevleri  iki farklı yapı da olsa, işçi sınıfının öz örgütleridir, sınıfın dışında değillerdir.

İşçi Sınıfını insanın bedeni olarak düşünürsek, bu örgütleri de bu bedenin farklı işlev gören ama biribiri ile uyumlu iki uzvu olarak görebiliriz.
Nasıl ki,ellerimizle yürüyemez, ayaklarımızla yemek yiyemezsek.
Parti ile Devleti yönetip, Öz yönetim organlarıyla da burjuvaziye karşı siyasal erk savaşımı veremeyiz.
Yeryüzüne tohum gibi saçmışım ölülerimi, kimi odesada yatar, kimi prag\'da, istanbul\'da kimi.
En sevdiğim memleket yeryüzüdür, sıram gelince yeryüzüyle örtün üzerimi...NAZIM HİKMET