Gönderen Konu: YAŞLILIK VE DOLAYISIYLA EMEKLİLİK!  (Okunma sayısı 215 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi veda

YAŞLILIK VE DOLAYISIYLA EMEKLİLİK!
« : 30 Eylül 2018, 15:22:12 »
İnsan yaşamı her canlı organizma da olduğu gibi bitimli bir yaşamdır.
Normal bir yaşam sürecinde insanın da diğer canlı organizmalar gibi yaşamı , gençlik ve yaşlılık olarak katagorize edeceğimiz safhalardan geçer.

Genelde insanın gençlik dediğimiz dönemi, üretim süreci içersinde yer aldığı, gereksinmelerini karşılamak için çalışmak zorunda kaldığı bir dönemdir.
Yaşlılık dönemi ise,onun üretim sürecinden koptuğu "sosyal" devletin insafına terk edildiği, bizim Emeklilik dönemi dediğimiz bir dönemdir.

Kapitalizm altında "sosyal" devletin aynı zamanda Kapitalist Devlet olduğu ve Kapitalizm'in insanı odağına almayan kar odaklı bir sistem olması, Emeklilerin nasıl bir İNSAFA terk edildiğinide bizlere göstermektedir.
Çünkü Kapitalizm Marks'ın dediği gibi "Gölgesini Satamadığı Ağacı Keser"

Özellikle Emekliler, Kapitalizm'in yeniden üretilmesini sağlayan  üretim sürecinden koptuğu için, onun için bir değer üretmediği için, onun sermaye birikimine bir katkı sağlamadığı için bu insanı odağına almayan kar odaklı sistem için, sırtında taşımak zorunda kaldığı bir yüktür.

Tarihsel sınırına gelmiş dayanmış, kendini ekonomik ve siyasal olarak üretmekte zorlanan bu sistem, geçmişte verilen mücadeleler sonucu kabul etmek zorunda kaldığı sosyal hakları bir bir geri almak için her yola başvurmaktadır.
İlk aklına getirdiği ise kendi karına bir fayda sağlamayan emeklilerin sosyal haklarını ortadan kaldırmaktır.

Buna karşın Emeklilerin, bir zamanlar kendilerininde yer aldığı üretim sürecinde yer alanların sahip olduğu, "üretimden gelen gücünü kullanmak" gibi ellerinde bir silahı, bir yaptırım gücü yoktur.
Tek silahları bir araya gelerek örgütlü bir güç oluşturmaları ve bu gücü ellerinden geldiğince baskı unsuru olarak kullanmalarıdır.

Seçim dönemlerinde, özellikle de ülkede yaklaşan yerel yönetim seçimlerinde, yaşlıların sosyal haklarının genişleten, sağlık ve barınma sorunlarınıda içeren talepler çerçevesinde, bu taleplerin gerçekleştirilmesi yönünde baskı oluşturulması konusunda Emekli Sendikalarının harekete geçmesi gerekir.
Bu konuda çalışan kesimle ve onların örgütlü olduğu sendikalarla ve demokratik kitle örgütleriyle dayanışma içersine girilebilir.

Aslında tüm diğer sorunlarda olduğu gibi çözüm, insanı odağına alan, bizim bir başka dünya olarakta tanımladığımız SOSYALİZMDEDİR!
Ne yazık ki Sosyalizmi hedefleyen partiler programlarında, yaşlılar ve emekliler için onların önüne konacak bir PROJEDEN yoksun durumdadırlar.

O nedenle bu partilerin programlarında gençlere, kadınlara, işçi ve emekçilere ayırdıklarının yarısı kadar olsa bile bir yer ayırmaları, onlarla ilgili gelecekte ne öngördüklerini bir proje olarak ortaya koymaları, hedeflerinde ne denli samimi olduklarının bir göstergesidir.     
« Son Düzenleme: 30 Eylül 2018, 17:28:57 Gönderen: veda »
Yeryüzüne tohum gibi saçmışım ölülerimi, kimi odesada yatar, kimi prag\'da, istanbul\'da kimi.
En sevdiğim memleket yeryüzüdür, sıram gelince yeryüzüyle örtün üzerimi...NAZIM HİKMET