Gönderen Konu: YAŞAM, ÜRETİM VE KOMÜNİST TOPLUM!  (Okunma sayısı 29 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi veda

YAŞAM, ÜRETİM VE KOMÜNİST TOPLUM!
« : 06 Aralık 2018, 11:10:16 »
YAŞAMIN TEMELİ ÜRETİMDİR
Hayatın kendisi yani yaşam,mad di temeller üzerine kurulmuştur.
Gelişimin dinamiği İHTİYAÇTIR.
İnsanlar yaşayabilmek için yemek, içmek, giyinmek ve barınmak zorundadır .

Bu arada kendi geçim araçlarını üretirken, kendi maddi yaşamlarını da üretirler.
Bunun için de doğayla karşılıklı ilişkiye girerler.
Bu ilişkinin aracı EMEKTİR.
Emek aracılığıyla,kendi gereksinmelerini karşılamak için ÜRETİM yaparlar.

Başlangıçta üretimin maddi koşulları ile doğrudan üreticiler arasında yarılma yaşanmadan önce, yani ilkel komünal toplumda insanlar kendileri için üretirlerken, gereksinmelerin artması ve başkaları için de üretmek zorunda kalmaları, kendi aralarında iş bölümünü ortaya çıkarmış ve bunun sonucu olarak da üretimin maddi koşulları ile doğrudan üreticiler arasındaki bağ koparak insanın emeği, yine insanın karşısına yabancılaşmış emek olarak çıkmıştır.
İş bölümü aslında bir sınıf üretme ilişkisidir ve bu gelişme sonucu SINIFLAR ve onun varlık nedeni olan DEVLET ortaya çıkmıştır.

Sermaye emeği,üretim araçlarının özel mülkiyetini kullanarak tahakküm altına alır ve onu yabancılaşmış emek, ücretli emek haline getirir.
Sermaye kendi varlığını ÜCRETLİ EMEK üzerinden olumlar.

ÜCRETLİ EMEK üzerinden elde ettiği artı değeri, pazarda realize ederek kendini büyütür, genişletir.
O halde Komünistlerin SERMAYEYİ ortadan kaldırmak için yapmaları gereken aynı zamanda ÜCRETLİ EMEĞİ DE ortadan kaldırmaktır.
Bu bağlamda baktığımızda, kendi sınıf karşıtını kaldırarak kendini de yok etme politik öznelliğine sahip tek sınıf İŞÇİ SINIFIDIR.

Okuyucu tüm bunları neden yazdığımızı haklı olarak bize sorabilir.
Günümüzde işçi sınıfına elveda diyen SINIF KAÇKINLARINA verilmiş bir yanıttır yazdıklarımız.

Çünkü onlar, işçi sınıfının artık üretim dışına itildiğini, sermayenin artık üretimden ve ücretli emek üzerinden kendini var etmediğini, varlık nedenlerinin sanal, spekülatif para hareketleri olduğunu savlarlar.
Asıl işin vahim yönü, bu spekülatif hareketleri üretimdeki hareketliliğin önüne koyarak akılları sıra  hem sınıfları hem de sınıf mücadelesini yok sayarlar.

Bunların bir kısmı da üretim teknolojisindeki gelişmeler sonucu artık canlı emeğin yerini makinaların ve robotların aldığını öne sürecek kadar işi ileriye götürerek, sermayenin bu yolla kendiliğinden ortadan kalkacağını vaaz ederler.

Sömürünün kaynağı canlı emektir.
Çünkü artı değeri yaratan ve sermayeyi var eden canlı emektir.

Teorik olarak robotların üretimde yer aldığı, canlı emeğin olmadığı bir toplumda sermaye de olmaz, Kapitalizm de olmaz.
Ancak bunların anlamadığı, Kapitalizm'in bu teknolojik gelişmeleri, kendi icazeti altında gerçekleştirdiğidir.
Kendini var eden, kendi varlık koşulunun bir nedeni olan canlı emeği üretim sürecinden yok etmek Kapitalizm'in işine gelmez.

Üstelik onun canlı emeğe, üretim sürecinin dışında pazarda da gereksinmesi vardır.
Kölesi tarafından beslenebilmesi için, kölesini beslemek zorundadır.

Robotlu üretim teknolojisi, geleceğin toplumunun teknolojisidir.
Komünist Toplumda insanlar ancak bu yolla toplumdan İHTİYAÇLARI KADAR alabilir , ancak bu yolla çalışmak zorunluluk olmaktan çıkabilir.

İnsan ancak o zaman zorunluluk sınırını aşarak gerçekten özgürleşir ve tarih öncesine son vererek, kendi tarihini, geçmişten devr olan koşullar olmadan KENDİ ÖZGÜRCE yazabilir.
veda
Yeryüzüne tohum gibi saçmışım ölülerimi, kimi odesada yatar, kimi prag\'da, istanbul\'da kimi.
En sevdiğim memleket yeryüzüdür, sıram gelince yeryüzüyle örtün üzerimi...NAZIM HİKMET