Gönderen Konu: KAPİTALİST TOPLUM, KOMÜNİST TOPLUM VE ROBOTİK ÜRETİM!  (Okunma sayısı 260 defa)

0 Üye ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi veda

Günümüzde tüm dünyada tartışılan bir konu ROBOTİK ÜRETİM.
Tabi konuyu incelerken bunu hem Kapitalizm altında,  hem de Komünist toplum da, Komünizm’in  maddi öncüllerinin Kapitalizmin bağrında  oluşması, Komünist Toplum içerisinde, özellikle çalışmanın zorunlu olmaktan çıkması, emek üretkenliğinin en üst düzeyde olması  bağlamında incelemek gerekiyor.

Kapitalizm'in doğasında var olan rekabet zorunlu olarak emek üretkenliğinin arttırılmasına yol açar.
Sermaye sahibi, diğer sermaye sahipleriyle pazarda rekabet edebilmek için, daha kısa zamanda daha fazla ürün üretmek ve bunun içinde toplam sermayenin bir bileşeni olan sabit sermayeyi arttırmak, yani makinalara yatırım yapmak zorundadır.
Aynı zamanda, piyasada diğerleri ile rekabet edebilmek için  işgücü maliyetini düşürerek, daha ucuza ürünü üretmesi gerekir.
Bunun için de üretim sürecinde artı değer üretmeyen makinalara(ölü emek), artı değer üreten canlı emekten daha fazla gereksinme duyar.

Tüm bu zorunlu olarak attığı adımlar aslında bir taraftan da kendi mezarını kazıyor olmasına yol açar.
Bir kere artan makinalaşma, azalan Emek  Gücü bir süre sonra Kar Oranlarında Azalmaya yol açar.
Kapitalizm'in temel çıkmazlarından biri budur.
Bir başka yazıda buna değindiğimiz için geçiyoruz.
http://www.solplatform.biz/index.php?topic=5365.msg11653#msg11653

Makinalaşmanın artmasının, emek gücünün azalmasının ortaya koyduğu bir diğer sorun kendini dolaşım alanında yani pazarda gösterir.
Toplam Sermayeyi sabit tutabilmek, sabit sermayenin artışını kompanse edebilmek için ister istemez değişken sermayeyi azaltmak zorundadır.
Bunun için de üretim sürecinde daha fazla makinaya daha az emek gücüne gereksinme duyar.
Bu durum da İŞSİZLİĞİ ARTTIRIR.

Ekonomi de genel bir doğru vardır!
Üretim Tüketim için yapılır,TÜKETİM olmadan ÜRETİM olmaz!
Bu Sermaye için şu  demektir; Ürettiğiniz bir malı pazarda satamazsanız,o üretim sürecinde elde ettiğiniz artı değeri REALİZE edemezsiniz.
Yani elde edilen o artı değer, döngüsünü tamamlayarak, Sermaye ye eklenemez.

Çok daha somut Sermaye kendini yeniden üretemez!
Kısaca üretim sürecinde ortaya çıkan ARTI DEĞER, pazarda REALİZE edilir.

O nedenle sermayenin ürettiği ürünü pazarda satması,daha doğrusu bu ürünlere pazarda alıcı bulması gerekir.
Çok daha somut; Canlı Emeğe,  hem üretim sürecinde artı değer üretmesi için( Makinalar,cansız emek artı değer üretmez),hem de  Pazar da, üretilen Artı Değeri REALİZE etmesi için ihtiyacı vardır.
Buda onun içinden çıkılmaz, yapısından kaynaklı ÇELİŞKİLERİNDEN biridir.

Robotik Üretimin Komünist Toplumda ki yeri konusuna gelirsek;

Kapitalizm insanı odağına almayan, kar odaklı bir toplumsal formasyondur.
Bu nedenle de üretilen teknoloji ve buna dayalı üretim insanlık için değil, Kapitalist’in daha fazla kar etmesi için yapılır.

Robotik Üretimin gündeme geldiği, teknolojinin bu denli geliştiği bu dünya da, hala dünyada, belli yörelerde,özellikle Afrika da insanlar açlıktan ölüyorlarsa, doğan her çocuğun ancak yüzde biri zar zor yaşıyorsa, Kapitalizm’in üretici güçleri hangi kıskaçta, ne adına geliştirdiği ortadadır.

Emek Üretkenliğini arttırıcı teknolojik gelişmeler, insanın daha az çalışmasını, üretim süresinin buna bağlı olarak çalışma saatlerinin kısaltılmasını öngörse de, Kapitalizm altında, yıllardır emek üretkenliğini arttırıcı teknolojik gelişimlerin üretim sürecinde kullanılması gerçekleşse de,o yıllar sonunda bile çalışma saatlerinde, iş gününün kısaltılmasın da her hangi bir değişiklik olmamamıştır.

Halbuki Komünist Toplum da, durum bunun tam tersi olacak,insanlar  çok daha az çalışarak, çok daha kısa üretim saatlerinde, daha kısa iş günleri içersinde yaşamlarını sürdüreceklerdir.

Robotik Üretimin tüm üretim dalların da yaygınlaşması ile de, çalışma zorunlu olmaktan çıkacak, insanlar çok daha uzun zaman sürecini kendilerine ayırabilecek, bu süre içersinde çok daha kolay kendi yeteneklerinin farkına vararak, kendi faaliyet alanlarını kendileri belirleyebilecektir.

Robotik Üretim, tam da Komünist Toplum da gerçek anlamını bulacak bir ÜRETİMDİR.
veda
« Son Düzenleme: 16 Şubat 2019, 18:35:30 Gönderen: veda »
Yeryüzüne tohum gibi saçmışım ölülerimi, kimi odesada yatar, kimi prag\'da, istanbul\'da kimi.
En sevdiğim memleket yeryüzüdür, sıram gelince yeryüzüyle örtün üzerimi...NAZIM HİKMET