Gönderen Konu: DÜNDEN BUGÜNE SINIF SENDİKACILIĞI PANELİ İYİ SEN TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLDİ!  (Okunma sayısı 288 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi veda

İnşaat Ve Yapı İşçileri Sendikası tarafından "Dünden Bugüne Sınıf Sendikacılığı" konulu panel Dünya Sendikalar Federasyonu Başkan Yardımcısının katılımıyla bugün Mimarlar Odası Salonunda yapıldı.
Öncelikle bu paneli düzenlenmesinde katkısı olan herkesin Emeğine Sağlık diyoruz.

İnşaat Ve Yapı İşçileri Sendikası Başkanı Ali Öztutan, Dünya Sendikalar Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Kopenga Kandolo, Sınıf Tavrı Yönetim Kurulu Üyesi Erkan Kılıç ve Sınıf Tavrı Yönetim Kurulu Üyesi Irmak Ildır, panelistler olarak birer konuşma yaptılar.

Etkinlik en başta İnsaat ve Yapı İşçilerinin geçmişten bugüne mücadelesini anlatan sinevizyon gösterisi ile başladı.
Sonra konuşmalara geçildi.

Konuşmacılar ağırlıkla konu bağlamında Sınıf Sendikacılığı üzerinde durdular.
Bugün Sınıf Sendikacılığının ne yazık ki esamesinin okunmadığı, bir an evvel sınıf sendikacılığının zemininin güçlendirilmesi gerektiği konuşmacılarca dile getirildi.
Hemen herkesin üzerinde ortaklaştığı, Sendikaların artık Sınıf Sendikacılığından vazgeçmiş olduklarıydı.

Yabancı Konuk, Kapitalizm'in Küreselleşmesinin farklı ülkelerde yaşayan işçilerin sorunlarını aynılaştırdığını, bu durumun da işçi sınıfının Enternasyonal Dayanışmasının nesnel zeminini güçlendirdiğini, bu nesnelliğe müdahil olacak öznenin ön plana çıkması gerektiğini vurguladı.

Bana göre oldukça verimli bir Paneldi.
Ancak benim eksiklik olarak gördüğüm, her ne kadar Sendikaların bugünkü yapısından, artık sınıf sendikacılığı yapamaz duruma gelmesinden bahsedilirken , özellikle Sınıf Tavrında ki arkadaşların bu olumsuzluğu gidermek amaçlı somut bir alternatif getirmedikleri, Sınıf Tavrı oluşumunun bir alternatif gibi görünsede bu olumsuzluğu nasıl ve hangi araçları hayata geçirerek bertaraf edecekleri, bugün için kopmuş olan sınıfla siyaset arasındaki bağı yeniden oluşturmak için ne yapacaklarıydı!

Bunuda arkadaşlarım dostane bir eleştiri olarak kabul etsinler!
veda
Yeryüzüne tohum gibi saçmışım ölülerimi, kimi odesada yatar, kimi prag\'da, istanbul\'da kimi.
En sevdiğim memleket yeryüzüdür, sıram gelince yeryüzüyle örtün üzerimi...NAZIM HİKMET