Gönderen Konu: BİR 1 MAYISI DAHA GERİDE BIRAKTIK!  (Okunma sayısı 482 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi veda

BİR 1 MAYISI DAHA GERİDE BIRAKTIK!
« : 01 Mayıs 2019, 19:56:55 »
Bir 1 Mayıs'ı daha geride bıraktık!
Öncelikle bu yıl,  1 Mayıs geçen senelere göre daha yığınsal, katılımı fazla olan 1 Mayıstı.

Bu yığınsallıkta göze çarpan, siyasi oluşumların kortejinde yer alanlar dışında bir o kadarda kortej dışı insanların olmasıydı.
Benim yorumum, yığınların kendiliğinden tepkisinin bayağı bir yükselmiş olması.
İşte bütün sorun, bu kendiliğindenliği örgütlü bir hale dönüştürebilmenin yolu ve yöntemleri üzerinde durabilmek.

Organizasyon çok kötüydü!
Anma başladığında, dışarda henüz alana giremeyen Siyasi oluşumlar vardı!

Katılımın yüksek olacağı belliyken, insanları bu dar alana sıkıştırmak, alan girişinde yürüyüş güzergahlarının biribirine karışması tam bir fiyaskoydu.
Alanın yarısı saygı duruşunda bulunur Enternasyonali söylerken, kalan yarısının bu çağrıdan, ses düzeninin kifayetsizliği nedeniyle haberi bile yoktu.
Anlaşılan bu sözde Emek Örgütleri (DİSK,KESK,TMMOB ve TTB) bu işi beceremiyorlar.

Siyasi oluşumlar olarak HDP, TKP, TKH, EMEP, UİD DER, BDSP, KALDIRAÇ, DİP kortejleri kalabalıktı.
Ben alandan çıkana kadar TİP kortejini görmedim, diğer kapılardan giriş yapmış olabilir.
Bu nedenle de onlarla ilgili bir değerlendirme yapamıyacağım.

UİD DER, SÖZ VE EYLEM, bu günün anlamını içeren pankartlarıyla dikkatimi çekti.
UİD DER, "Bütün Ülkelerin İşçilerin Birleşin" pankartını taşırken, SÖZ VE EYLEM ise "YAŞASIN PROLETARYA ENTERNASYONALİZMİ" pankartını taşıyordu.

Birde BDSP, Dünya işçi Sınıfının Birlik Mücadele Ve Dayanışma Gününde Dünya Proletaryasının Önderleri, Marks, Engels ve Lenin flamalarıyla, bu günü anlamdırdı.
Bir Komünist olarak, her üç siyasi oluşumada, bu günün asıl içeriğini bizlere anımsattıkları için teşekkür ederim.

Bunlar benim görebildiklerim, kortej girişleri alanın yetersizliği nedeniyle karmakarışık olduğu için göremediğim siyasi oluşumlar ve taşıdıkları pankart yada flamalar olabilir.
Onlara yer veremediğim için onlardan özür dilerim.

Sonuç olarak yığınsallığı ile, yığınlarda biriken öfkenin kendiliğindende olsa dışa vurmasıyla güzel bir 1 Mayıs yaşadık.
Umarız seneye bu yığınsallık örgütlü bir katılıma dönüşür ve adına yakışır, tüm bu yığınsallığı kucaklayacak bir alanda gerçekleşir.

Bunun içinde Emek Örgütlerinin bu dörtlü dışında çok önceden, gelecek 1 Mayıs için hazırlık yapmaları gerekecektir.
Ülkenin içerisinde bulunduğu ağır ekonomik kriz, yığınlardaki öfkeyi daha da arttıracaktır, bu da seneye gerçekleşecek 1 Mayısa katılım olarak yansıyacaktır.

veda
« Son Düzenleme: 02 Mayıs 2019, 17:18:31 Gönderen: veda »
Yeryüzüne tohum gibi saçmışım ölülerimi, kimi odesada yatar, kimi prag\'da, istanbul\'da kimi.
En sevdiğim memleket yeryüzüdür, sıram gelince yeryüzüyle örtün üzerimi...NAZIM HİKMET