Gönderen Konu: ÇARESİZ DEĞİLİZ ÜZERİNE!  (Okunma sayısı 755 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi veda

ÇARESİZ DEĞİLİZ ÜZERİNE!
« : 26 Mayıs 2019, 19:58:56 »
Bugün Bakırköyde ki  Mimarlar Odasında, "Çaresiz Değiliz" adlı oluşumun düzenlediği bir sohbet toplantısına, değerli dostum Ahmet Kırımlı'nın davetiyle katıldım.

Bir başka yerde olmam gerektiğinden verilen ilk arada toplantıdan ayrılmak zorunda kaldım.
Yazıma geçmeden bugün ilk olarak toplantısına katıldığım "ÇARESİZ DEĞİLİZ" oluşumuna da çalışmalarında başarılar dilerim.

Mahalle Meclisleri genelinde bu bağlamda ağırlıklı, mahallelerde oluşturulacak Kooperatiflerin hayata geçirilmesi konusunda bir dizi konuşma yapıldı.
Ancak benim dikkatimi çeken Kooperatiflerin Ekonomik Amaçları üzerinde durulduğu, bununla sınırlandırıldığı, oysa önemli olanın Siyasal Amaç olduğu gerçeğinin üzerinde hiç durulmadığı oldu.

Tabi ki bu çok ağır ekonomik koşullarda, insanların çoğunluğunun yoksulluk sınırında yaşadığı bu ülkede Tüketim Kooperitiflerinin bir nebze de olsa onlara belli bir rahatlama sağlayacağı bir gerçek.

Ancak bu Ekonomik Amacı, Siyasal Amaçla bütünlemek, bu yolla insanları Mahalle Meclislerinde bir araya getirerek, sisteme karşı tavır almalarını sağlamanın Devrimciler'in görevlerinden biri olması gerekir.
Yoksa Devrimciler'in görevi, insanlara, ucuz gıda temin etmek değildir.

Tüketim Koopertiflerine en iyi örnek olarak, 80 öncesi TKP tarafından oluşturulan HALK-KOOP lar gösterilebilir.
Üretici Kooperatifleri olmadan, Tüketici Kooperatiflerinin başarılı olamayacağı gerçeği nedeniyle, 80 öncesi dönemde KÖY-KOOP üzerinden Üretici ve Tüketici Koooperatiflerinin birliği sağlanmıştır.
Ayrıca HALK-KOOP'un yörelerde açtığı kooperatiflere tüm yöre halkı ortak edilmiştir.

Ahmet Kırımlı Dostum çok doğru bir öneri getirerek, Mahalle Meclislerinde bir "Alo Dayanışma Hattının" kurulmasını, bu yapıda  o yörede oturan, avukat, doktor vs gibi kişilerin yer alarak, yöre halkının bu tür sorunlarına yardımcı olmasının, yöre halkı arasında dayanışmayı güçlendireceğini, bu yolla toplumsal muhalefetin Mahalle Meclislerinde örgütlenmesinin alt yapısının örüleceğini belirtti.

Bu tür yapılanmanın, yani "Alo Dayanışma Hattı" yapılanmasının bir başka ayağı, bugün TKH nin SINIF TAVRI adlı yapılanması içerisinde, İşçi Sınıfına yönelik olarak İşyerlerinde, Fabrikalarda  hayata geçirilmiş durumda.
Bildiğim kadarıyla da son derece başarılı yürüyen bir çalışma.

Toplantıda ki bir diğer önemli noktada, sohbet toplantısını yöneten arkadaşlardan birinin İspanya da Podemos, Yunanistanda Syriza örneği üzerinden, bunları överek, bunların yaptıkları üzerinden, sivil toplumcu bir yaklaşım sergilemesi.

Oysa gerek Podemos, gerekse Syriza SİSTEM SOLU içerisinde, ağır ekonomik koşullara karşı yığınlarda oluşacak öfke ve hoşnutsuzluğun sistem dışına çıkmasını önleyen, onların sistem içerisinde kalmasını sağlayan, bir anlamda sistemin emniyet sübaplığı görevini üstlenen REFORMİST PARTİLER.

Bunlarla ideolojik mücadele vereceğimize, bunların yığınların bilincini bulandırmasına aracı olmak, bir noktada bunları yığınlara UMUT olarak sunmak, Devrimcilere YAKIŞMAZ.

Son olarak söyleyeceğim "Çaresiz Değiliz" adlı oluşumun Sivil Toplumcu yaklaşımlarla bir yere varamıyacağı.
Haziran Hareketi'nin bugün geldiği yer ortada!

Bana göre, arkadaşlar darılmasın ama "Çaresiz Değiliz" Hareketinin varacağı yerin ikinci bir ÖDP den ötesi olamayacağı görülüyor.
Umarım ben yanılırım.

veda
Yeryüzüne tohum gibi saçmışım ölülerimi, kimi odesada yatar, kimi prag\'da, istanbul\'da kimi.
En sevdiğim memleket yeryüzüdür, sıram gelince yeryüzüyle örtün üzerimi...NAZIM HİKMET