Gönderen Konu: BİR 30 AĞUSTOS DAHA GEÇTİ!  (Okunma sayısı 132 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi veda

BİR 30 AĞUSTOS DAHA GEÇTİ!
« : 30 Ağustos 2019, 23:53:56 »
Bir ülkenin Bağımsız olup olmaması, siyasi iktidarı elinde bulunduranların niyetlerinden bağımsız olarak, içerisinde yer aldığı üretim biçim ve ilişkilerinden ayrı düşünülemez.

Çağımız Kapitalizm'den Komünizm'e geçiş çağıysa, Bağımsızlık bu bağlamda, Emperyalist-Kapitalist Sistemden kopmakla olasıdır.
Kapitalizm altında böyle bir kopuş söz konusu olamayacağına göre, Kapitalist üretim biçim ve ilişkileri çerçevesinde, Emperyalizm çağında Bağımsızlık aldatmacadan öte bir anlam taşımaz.

30 Ağustosu gerçekleştirilenlerin niyetleri bağımsızlık olsa da, Kapitalist Yolu seçtikleri için, Emperyalist Sistem dışına çıkmaları ve Bağımsız kalmaları olası değildir.

Zaten İzmir İktisat Kongresi ile de Emperyalist-Kapitalist Sisteme entegre olmaları kaçınılmaz olmuştur.
Bugün bunu getirip biz Zafer olarak göstermek ve Kutlamak, kendini SOL, SOSYALİST, KOMÜNİST görenlere yakışmaz.

Her olgu içerisinde yer aldığı tarihsel kesitte ve bu kesit içerisinde ki zaman aralığında değerlendirilmelidir.
O tarihsellikte bu olay, Burjuvazinin İDEOLOJİK önderliğinde, 1908-1923 zaman süreci sonunda bir  Burjuva Devrime yol açması bağlamında, İLERLETİCİ görülebilir.

İLERLETİCİDİR çünkü, Osmanlının kendi kendini tekrarlayan asyatik üretim tarzı nedeniyle, gelişimi durmuş Üretici Güçlerin yeniden gelişmesine olanak sağlamıştır.
Ancak artık bugün Çürümüş, Gericileşmiş ve Asalaklaşmış bir Sınıfın Cumhuriyetinin, hiç bir İLERLETİCİLİĞİ kalmamıştır.

Deniyor ki 1 ci Cumhuriyet yıkıldı!
Oysa yıkılan bir şey yok.

1 Cumhuriyet, Sermayenin kendini yenilediği evrelere göre Siyasi Üst Yapıda, Alt Yapıdaki bu değişimlere uygun 2,3 Cumhuriyet diye yeniden yapılandırılmıştır.

Bunların hepside, içerisinde yer aldıkları zaman aralığında BURJUVA CUMHURİYETTİR.
Bunların hepsi de Sermayenin farklı evrelerinde ki SINIF EGEMENLİĞİDİR.

Ancak Sermaye İktidarına son verilerek, İşçi ve Emekçiler kendi SOSYALİST CUMHURİYETLERİNİ kurarak, Ülke BAĞIMSIZ olabilir.
VEDA
Yeryüzüne tohum gibi saçmışım ölülerimi, kimi odesada yatar, kimi prag\'da, istanbul\'da kimi.
En sevdiğim memleket yeryüzüdür, sıram gelince yeryüzüyle örtün üzerimi...NAZIM HİKMET