Gönderen Konu: YOKSULLUĞU PAYLAŞMAK MI, YOKSULLUĞU ORTADAN KALDIRMAK MI?  (Okunma sayısı 116 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi veda

Yoksulluğu Paylaşmak mı Yoksulluğu Ortadan Kaldırmak mı?

Yanıtınız paylaşmaksa eğer!
Egemen güçler için, yoksulluğu yaratanlar için, sizi yoksulluğa mahkum edenler için bir sorun yok.
Sizin yoksulluğu paylaşmanız onlar için bir tehdit oluşturmaz.

Yoksulluğun nedenini, kimlerin sizi yoksul bıraktığını sorgulamadığınız ve bu yoksulluktan kurtulmak için harekete geçmediğiniz sürece, yoksulluğu paylaşmanıza kimsenin sesi çıkmaz.

Hatta yardım kuruluşlarını ve Din’i aracı  kullanarak, kendilerinin var ettiği yoksulluğu paylaşmanıza yardımcı bile olurlar.
Sadaka kültürü buradan gelir!

Ne zamanki içersinde bulunduğunuz yoksulluğu, neden yoksul olduğunuzu, kimlerin sizi yoksul bıraktığını sorguladığınızda, sizi yoksul bırakanlardan hesap sormak istediğinizde kıyametler kopar.

Çünkü onlar, üretim araçlarına sahip oldukları için aynı zamanda erkin de sahibidirler.
Bu mülkiyeti ve bunun sonucunda elde ettikleri erki kullanarak sizleri yoksul bırakırlar.
Size de yoksulluğu paylaşmak kalır.

Oysa sizin önünüzde bir başka seçenek daha vardır.
YOKSULLUĞU ORTADAN KALDIRMAK

Biz biliyoruz ki bir olguyu ortadan kaldırmak için önce onu doğuran maddi koşulları yok etmek gerekir.
Yoksulluğa neden olan maddi koşullar ise üretim araçlarının özel mülkiyeti, bunu  kullanarak emeğin tahakküm altına alınması, ücretli emek haline getirilmesi, ürettiği değerin GASP edilmesi, kısaca SÖMÜRÜDÜR

Tabii bu iş kolay değil.
Tüm bunları yapabilmek için önce örgütlenmek gerek.
Sonrası, sizi yoksul bırakan, sizi açlığa mahkum eden  iktidardaki sınıfın elinden siyasi erki alarak, mademki üretiyorum o halde ben yönetmeliyim diyebilmektir.

Bunun için de siyasi erki alacak bir savaşım aracına, Komünist Partiye ve erki yönetmek içinde, bugünden yarını kuracak erk odaklarına, özyönetim organlarına (Sovyetlere) gereksinimiz vardır.

Marksistlerin sonul amacı sınıfsız, devletsiz bir toplum, yani Komünist Toplumdur.
Soygunun, sömürünün ve varlık nedeni bunlara bağlı olan YOKSULLUĞUN olmadığı bir toplum.

Komünist Toplum ZENGİNLİĞİN toplumudur.
Bu toplumda paylaşılan da ZENGİNLİKTİR.

Bizler yoksulların yanında, onlarla beraberiz ama yoksulluğu paylaşmak için değil yoksulluğu ortadan kaldırmak için.
Zenginliği paylaşacak toplumu birlikte yaratmak için.

veda
Yeryüzüne tohum gibi saçmışım ölülerimi, kimi odesada yatar, kimi prag\'da, istanbul\'da kimi.
En sevdiğim memleket yeryüzüdür, sıram gelince yeryüzüyle örtün üzerimi...NAZIM HİKMET