Gönderen Konu: BUGÜNÜ ANLAMAMIZA YARDIMCI OLACAK, YENİ TEORİK AÇILIMLARA GEREKSİNMEMİZ VAR!  (Okunma sayısı 184 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi veda

Hala eskinin, o dönemin gereklerine uygun Teorik Tezleriyle bugünü açıklamaya çalışıyoruz.
En büyük yanlış da, o dönemin nesnelliğinin zorlamasıyla atılan adımların Teorileştirilmesi ve bugünlere taşınmasıdır.
Teorinin bunlardan ayıklanması bugün, bir arkadaşımın deyimiyle Teoriyi en çetin Pratik haline getirmiştir.
Artık günün gereği, Sınıf Mücadelesini seyri ve aşağıda sıraladığımız bir çok neden, bazı Ezberlerin bozulmasının zamanının geldiğini bize göstermektedir.

Nereden baksanız ustaların yazdıklarının üzerinden 1-2 asır geçmiş.
Dünya o günlere göre çok farklı bir Dünya.

Kısaca bugüne kadar gelen sürece baktığımızda;
- Komünü saymazsak, Dünyayı sarsacak çağ açan, çağ kapatan Ekim Devrimi bu süreçte yer almış.

-70 yıl süren bir Reel Sosyalizm pratiği yaşanmış ve çöküşle  sonlanmış.

-Pek çok insanın yitip gitmesine yol açan iki büyük paylaşım savaşı yaşanmış.

-Günümüzde artık Kapitalizm eski Kapitalizm değil.
Dünya Çok Uluslu Tekellerin, Uluslararası Finans Oligarşinin Hegamonyası altında seyretmekte.

-Ulusal Pazarlar ortadan kalkmış, Pazar Dünya Pazarına evrilmiş.
Küreselleşme, Ülke Ekonomilerini, tıpkı bir Network ağı gibi biribirine bağlamış.

-Üretimin geldiği Toplumsal Boyut tavan yapmış.
Üretim zaman ve mekandan bağımsız hale gelmiş.
Son söylediklerimiz, özellikle Kapitalizm'in bağrında doğan, Komünizmin maddi ve teknik öncüllerini hazır hale getirmiş.

-Ve de en önemlisi de kendini Ekonomik ve Siyasal olarak üretemeyen Kapitalizm artık Tarihsel Sınırlarının sonuna gelmiş dayanmış.

Tüm bu gelişmeler karşısında, bu gelişmeler bağlamında bu gelişmeleri açıklayacak, bu gelişmelerden politik sonuçlar çıkartacak, bugün için  ortaya konacak mücadeleye yön verecek bir TEORİK AÇILIM ne yazık ki yok.

Dünyanın yeni Leninler'e gereksinmesi var derken bunu salt pratik bir gereksinim olarak söylemiyoruz, aynı zamanda Teorik bir gereksinim olarak ta söylüyoruz.

Tüm bunları dile getirken, yanlış anlamaları önlemek için bu Teorik Açılımları, Marksizm-Leninizmin olmazsa olmazlarını yadsıyan LİBERALLER gibi yapalım demiyorum.
İşçi Sınıfının tek devrimci sınıf olduğu Gerçeğini yadsıyarak, Elveda Proletaryacı olalım ya da İşçi Sınıfı yerine başka Dinamikler ikame edelim demiyorum.
Kızıl Bayrağımızın önüne, Sivil Toplumcuların, Ekolojistlerin, Feministlerin bayrağını koyalım da demiyorum.
Tüm bayrakları KIZILLAŞTIRALIM diyorum.

Marksizm Leninizmin olmazsa olmaz ilkelerinden hareketle, onların ortaya  koyduklarını bugün geldiğimiz nokta da, bugünün gereklerine uygun Teorik Açılımlarla daha  ileriye taşıyalım.
veda
Yeryüzüne tohum gibi saçmışım ölülerimi, kimi odesada yatar, kimi prag\'da, istanbul\'da kimi.
En sevdiğim memleket yeryüzüdür, sıram gelince yeryüzüyle örtün üzerimi...NAZIM HİKMET